Suchý vzduch - jeho dopady na zdraví a jak se ho zbavit

03/04/2024

Vážení čtenáři,

zimní období nám sice přináší radost z lyžování a chvilek trávených relaxováním doma s našimi nejbližšími, ale bohužel také často s sebou nese výzvy pro naše zdraví. Výkyvy teplot, neustálé nachlazení a různá onemocnění jsou běžným jevem. Nicméně, neměli bychom zapomínat na zdravotní rizika, která mohou číhat přímo v našem domově, a to zejména v podobě suchého vzduchu.

S myšlenkou, že nikdo z nás by neměl hned z kraje nového roku řešit potíže s dýcháním a další zdravotní obtíže, jsme pro Vás připravili ucelený přehled toho, co suchý vzduch způsobuje a jak mu můžeme úspěšně předcházet.

V tomto článku se dočtete o jednoduchých, ale efektivních způsobech, jak si vytvořit domovské prostředí s optimální vlhkostí vzduchu. Přinášíme vám praktické tipy, jak předejít negativním vlivům suchého vzduchu na vaše zdraví i pohodu.

Co všechno může způsobit suchý vzduch? 🌬️

Nízká vlhkost vzduchu bývá nejvíce výrazná právě během topné sezony, kdy hodnoty klesají dokonce pod hranici 20 %. Ačkoliv se to může zdát nevinné, suchý vzduch přináší s sebou spoustu zdravotních komplikací, a to zejména pro lidi trpící alergiemi a dýchacími obtížemi, jako je například astma.

Suchý vzduch způsobuje Podráždění očí, alergie, vysychání sliznic, bolesti v krku, kašel, bolesti hlavy, opakovaná laryngitida, záněty nosohltanu, chronická rýma, popraskané rty a suchá pokožka jsou pouze některé z nepříjemných důsledků. V případě jiných nemocí se tělo v suchém prostředí regeneruje hůře, a imunitní systém má méně odolnosti vůči virům a bakteriím. To může znamenat dlouhou dobu léčení akutních problémů a vznik chronických obtíží.

A není to jen vaše zdraví, které v tomto prostředí trpí. Zdi, elektronika, hudební nástroje, nábytek, rostliny, a dokonce i vaši milovaní mazlíčci mohou trpět důsledky příliš suchého vzduchu. Krom toho je suchý vzduch pocitově daleko chladnější než vlhký, v důsledku toho může dojít k přetápění a vzniknutí tohoto začarovaného kruhu.

Jak se dá tedy příliš vysušenému vzduchu předejít?

Zvyšte vlhkost ve vašem domě s našimi tipy! 

1. Nádoby s vodou 🌊

První pomoc při příliš suchém vzduchu! Může to sice vypadat méně elegantně, ale naplnění mís či hrnců vodou umístěných na topení pomůže odpařovat vodu a zvlhčovat vzduch. V létě lze dokonce před ventilátor umístit nádoby s ledovou vodou pro osvěžení..

2. Využijte kuchyň 🍲

Kuchyně nabízí spoustu zařízení, která produkují vlhkost. Nechte otevřenou myčku nádobí, vařte bez poklice a využívejte jiné kuchyňské triky pro zvýšení vlhkosti vzduchu.

3. Využijte koupelnu 🚿

Po sprchování nezavírejte dveře od koupelny a nechte vlhkost proniknout do prostoru. Tím se vyhněte přílišné vlhkosti v koupelně a využijte ji tam, kde je potřeba. Po koupeli nemusíte hned vypouštět vanu.

4. Sušení prádla 🌞

Změňte zvyk a začněte prádlo sušit přímo doma. Rozkládací sušák na prádlo je cenově dostupnou možností v boji proti suchému vzduchu.

5. Větrání 🌬️

Dostatečné větrání je klíčové pro kvalitu vzduchu. V zimních měsících větrejte intenzivně, nejlépe po dešti. V teplejších měsících můžete větrat dlouhodobě. Moderní okna a zateplení mohou zadržovat vlhkost nebo naopak nepropouštět dostatečně.

6. Pozor na přetápění 🌡️

Vyhněte se přetápění a udržujte rozumnou teplotu. Přetápění může vést k vysoušení vzduchu a častějším nemocem.

7. Zvlhčovače vzduchu 🌐

Pro ty, kdo si chtějí být jisti optimální vlhkostí, jsou skvělou volbou zvlhčovače vzduchu. Chrání nejen vaše zdraví, ale i nábytek a stěny. Zvlhčovače mají také ochranu proti bakterii legionella a tím účinně chrání všechny v domácnosti. Kromě velkých zvlhčovačů jako jsou zvlhčovače značek HomEvap a Pichler, je možné si pořídit i malé lokální zvlhčovače, které zvládnou dočasně zajistit přijatelnou vlhkost v pokoji.